Florek Entertainment reprezentantem Francji na forum mediów polonijnych w Warszawie

3Dzięki Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” oraz „Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych” członkowie stowarzyszenia Florek Entertainment mieli okazję uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich w Domu Polonii w Warszawie i w Pułtusku. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci polonijnych redakcji i stowarzyszeń z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, Szwecji, Norwegii, Włoch i Czech.

Dwudniowa konferencja (19-20.12.2015) miała na celu zaprezentować zaproszonym gościom nową platformę internetową mediapolonijne.net Portal jest odpowiedzią na potrzeby Polonii z różnych krajów europejskich, która często ma bardzo ograniczoną wiedzę na temat projektów realizowanych przez organizacje polonijne z innych części Europy.

Rejestracji na portalu może dokonać każda redakcja polonijna. Wystarczy  napisać w tym celu wiadomość do administratora strony, który po akceptacji prośby otworzy konto dla redakcji. Redaktor naczelny może pozwolić zaufanym dziennikarzom na dodawanie informacji na stronie. Będą się one ukazywać pod szyldem danej redakcji. Dodawany artykuł powinien być atrakcyjny dla Polonii z wchodu lub zachodu Europy, albo dla rodaków w kraju.

Spotkanie partnerów z różnych stron Europy było też okazją do dyskusji na temat projektów, w które mogłyby się zaangażować reprezentowane na forum organizacje. Tomasz Bratek z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w swoim wystąpieniu kładł nacisk na współpracę z młodzieżą w ramach programu Erasmus +. Dla młodych ludzi jest to niepowtarzalna szansa na zdobycie nowych doświadczeń, redakcje zyskują natomiast bezcenną pomoc w pracy nad nowymi numerami. Warto pamiętać też o tym, że na wspieranie młodych przeznaczona jest największa cześć budżetu programu Erasmus +.

Inną możliwością jest pozyskanie funduszy na edukację dorosłych. Większość dziennikarzy wyraziła chęć uczestnictwa w podobnych zajęciach warsztatowych, które pozwoliłyby im na dalszy rozwój redakcji. Za wstęp do tego rodzaju szkoleń można uznać referat Aleksandra Główczewskiego z Polskiej Agencji Prasowej, który podzielił się z nami płynącą z ponad dwudziestoletniego doświadczenia dziennikarskiego wiedzą.

Konferencji towarzyszyła elegancka kolacja w salach zabytkowego zamku w Pułtusku, podczas której mogliśmy kontynuować rozmowy na temat dalszej współpracy mediów polonijnych. Organizatorom wydarzenia (Roman Wróbel Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Teresa Sygnarek, Europejska Unia Wspólnot Polonijnych) należą się słowa uznania. Dziękujemy za serdeczne przyjęcie i ogromny wkład pracy, jaki włożyli Państwo w zgromadzenie partnerów z tak wielu krajów.4

1

2

5

Wszystkie opublikowane w artykule fotografie zawdzięczamy redaktorom i fotoreporterom czeskiej gazety          „Głos ludu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *