Co Polki i Polacy mają do zaoferowania światu ? – relacja z drugiej edycji konferencji „Made in Polska” (Rozmowy o wizerunku Polski)

Made in Polska 2015 - Ambasada - iFrancja-20

W zeszłym tygodniu zakończyła się druga edycja konferencji Made in Polska.

Dwudniowa dyskusja była możliwa dzięki gościnności Ambasady Polskiej i Stacji Naukowej PAN w Paryżu. Podobnie jak w ubiegłym roku organizacją wydarzenia zajęło się Stowarzyszenie Florek Entertainment.

Pierwsza, odbywająca się w Ambasadzie część konferencji przebiegała w języku francuskim. Wystąpienia pań Danuty KemblowskiejDupieu i Claudine Kieda poruszały problem współpracy polskich i francuskich uczelni technicznych, tego jak na tle francuskich kolegów wypadają polscy studenci i jakie elementy edukacji wyższej powinny ulec zmianie, aby współpraca między francuskimi i polskimi uczelniami mogła być bardziej efektywna i nie zamykała się wyłącznie w jednym środowisku.

Stronę francuską reprezentowali Pan Jean Launay, deputowany parlamentu francuskiego, od 2007 roku prezydent Groupe d’Amitié France-Pologne, wybitny historyk Pan André Kaspi i Jean Michel Coget– uznany architekt.  Na zaproszenie odpowiedział również, jak w zeszłym roku, zastępca mera 17éme arr.  Pan Bejamin Mallo, który opowiedział o swoich związkach z Polską.

Nazajutrz debata przeniosła się na rue de Lauriston do Stacji Naukowej PAN. Obowiązywał  już na niej język polski. Pani Ewa Gallou jako ekspertka z dziedziny wielokulturowości opowiedziała o mechanizmach tworzenia się stereotypów i sposobach na ich usunięcie ze świadomości zbiorowej. Pan Jarosław Zarychta skupił się na prezentacji sylwetek prężnie działających działaczy polonijnych z różnych krajów, opierając się na poprzedniej edycji konferencji. To właśnie dzięki działalności takich osób wizerunek polaków się polepsza, ale nie można też zapominać o promowaniu Polski jako marki. Duże uznanie wzbudził dopracowany w każdym szczególe referat dziennikarki Pani Aldony Kałuży, założycielki portalu Strefa PL, która zaprezentowała wyniki własnych badań francuskiej opinii publicznej na temat Polski i Polaków. Wypowiedzi z bardzo różnych środowisk pokazały, że w Polsce ciągle brakuje tak rozpoznawalnych marek jakie posiada Francja.

Drugi blok rozpoczęło wystąpienia Pan Łukasza Jakubowa-Kedzierskiego z Norwegii, który sugerował, by podczas planowania różnego rodzaju działań polonijnych nie ograniczać się do finansowania z budżetu państwa, lecz szukać funduszy wśród możliwości, jakie dają nam nowe media. Następnie swoje opinie wygłosiło grono trzech niezwykle przedsiębiorczych kobiet reprezentujących mniejszość polską w Irlandii. Wystąpienia Pań Joanny Dobosz Chudej, Anny Gapińskiej i Klaudii Kałążnej pokazały bardzo pozytywny obraz Polaka (a zwłaszcza Polki!) w Irlandii.

Podczas ostatniej części konferencji można było wysłuchać Pana Piotra Strutyńskiego z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Pana Michała Lipińskiego- dyrektora konkursu „Teraz Polska” , którzy ciekawie poruszyli kwestie aktualnego wizerunku oraz Pana Mariusza Soltanifara i Pana Grzegorza Chęci założycieli portalu Link to Poland- promującego pozytywne wydarzenia, postawy i inicjatywy rodaków za granica.

Aby uwydatnić kwestie przyjaźni polsko-francuskiej organizatorzy zdecydowali się aby Konferencji towarzyszyła wystawa autorstwa Pani Barbary Kłosowicz, zatytułowana „Z Wielkopolski do Paryża”. Przedstawia portrety wielkich Polaków, których na przestrzeni XIX i XX w przeznaczenie przywiodło z Wielkopolski nad Sekwanę.

Bogaty dorobek naukowy​ prelegentów​ i zaangażowanie naszych Gości zapewniły wysoki poziom merytoryczny ​konferencji​, a interdyscyplinarny charakter ich wystąpień poszerzył zakres dyskusji i ukierunkował ją na nowe obszary​, które zapewne wymagają kontynuacji.

Wykłady, które miały miejsce podczas ​konferencji​ pokazały, że tematyka ​Wizerunku Polski to zjawisko złożone, które wymaga profesjonalnej i fachowej analizy.

Mamy nadzieję, że zakończona debata​ już teraz​ przyczyni się do ​​promocji​ pozytywnego wizerunku Polski​.

 

15.10.2015 – Ambasada Polska w Paryżu

Made in Polska 2015 - Ambasada - iFrancja-4Made in Polska 2015 - Ambasada - iFrancja-26Made in Polska 2015 - Ambasada - iFrancja-28Made in Polska 2015 - Ambasada - iFrancja-33Made in Polska 2015 - Ambasada - iFrancja-38Made in Polska 2015 - Ambasada - iFrancja-39

16.10.2015 – Stacja Naukowa PAN w Paryżu

Made in Polska 2015 - PAN - iFrancja-21Made in Polska 2015 - PAN - iFrancja-27Made in Polska 2015 - PAN - iFrancja-8Made in Polska 2015 - PAN - iFrancja-2Made in Polska 2015 - PAN - iFrancja-45Made in Polska 2015 - PAN - iFrancja-32Made in Polska 2015 - PAN - iFrancja-50

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *